Home Ducted Air Conditioners Mitsubishi Electric Ducted System PEA-RP250WJA 22.0KW
  • Previous
    Mitsubishi Electric Ducted System PEA-RP200WJA 18.9KW
  • Next
    Toshiba Ducted Systems RAV-SM1103DT-A 10.4KW
View cart “Fujitsu Ducted Systems ARTG24LHTDP 7.1KW(C) / 8.0KW(H)” has been added to your cart.
-16%
Mitsubishi Electric Ducted System PEA-RP250WJA 22.0KW
PEA Series (Three Phase)
Cooling: 22.0kW
Heating:25.0kW
Rated 0 out of 5
0 reviews
SKU: 4604
10 in stock
  • 22 kW cooling capacity
  • 25 kW heating capacity
  • Three phase power supply
  • Two-piece construction for easier handling
  • Powerful yet quiet operation
  • High airflow due to high static pressure
In stock
  • DELIVERY & RETURN
  • ASK ABOUT THIS PRODUCT
Add to wishlist Add to compare
Category: Ducted Air Conditioners Tags: Ducted Systems, Mitsubishi Electric, PEA Series
Share :
DELIVERY AND SHIPPING
RETURNS AND EXCHANGES
Please refer to AIRCONSHOP Terms and Conditons7
Have a question?
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Ceiling-Concealed (PEA-RP Series)
Indoor Unit PEA-RP250WHA
Outdoor Unit PUHZ-RP250YKM
Refrigerant R410A
Power Supply
Source Indoor/outdoor separate power supply
Outdoor Y: 400V, Three-phase, 50Hz
Indoor 230V, Single-phase, 50Hz
Capacity (kW)
[Min-Rated-Max]
Total Input [Rated] (kW) 6.11
AEER/EER 3.27 / 3.60
Cooling
AEER [Part-load %] *1
Running Current [Rated]
A
4.34 / 9.7
(Indoor / Outdoor)
Sound Pressure In (Lo-Mid-Hi)
dB(A)
Level Out (PWL) 78
Air Volume (In) Lo-Mid-Hi L/S 967-1183-1400
Capacity
(kW)
(kW)
(mm)
[Min-Rated-Max]
Total Input [Rated] 6.89
ACOP/COP *3 3.37 / 3.62
Heating Running Current [Rated] 4.34 / 11.0
(Indoor / Outdoor)
Sound In (Lo-Mid-Hi)
dB(A)
Level Out (PWL)
Air Volume (In) Lo-Mid-Hi
78
Max. Running Current A 5.50 / 22.2
Indoor Unit
Input [Rated] kW 0.66 / 0.66
Dimensions [HxWxD] mm 470 × 1370 × 1120
Weight kg 108
Static Pressure Pa 60 / 75 / 100 / 150
Outdoor Unit
Dimensions [HxWxD] mm 1650 x 920 x 740
Weight kg 199
Breaker Size A 32
Ext. Piping
Diameter [Gas/Liquid] mm 9.52 / 22.2
Max. Length/Height m 75 / 30
Guaranteed Cooling *2 °C -5 ~ 46