Home Split System Air Conditioners Daikin Cora Series FTXV20WVMA 2.0kW Wall Split
  • Next
    Daikin Alira X Series FTXM71WVMA 7.1kW Wall Split System
-12%
Daikin Cora Series FTXV20WVMA 2.0kW Wall Split
Rated 0 out of 5
SKU: 6507
Capacities: Reverse Cycle: 2.0kW
Indoor Type: Wall Mounted
Power Supply: 1 Phase, 220-240, 50Hz
Add to wishlist Add to compare
Category: Split System Air Conditioners Tags: cora, daikin
Description
INDOOR UNIT FTXV20WVMA
OUTDOOR UNIT RXV20WVMA
Rated Capacity Cool (kW) 2
Heat (kW) 2.7
Capacity Range Cool (kW) 0.9-2.8
Heat (kW) 0.9-4.4
Indoor Airflow Rate (H) Cool (l/s) 152
Heat (l/s) 157
Indoor Fan Speeds 5 steps, quiet and automatic
Star Rating (Hot/Avg/Cold) Cool 5.5/4.5/5
ZERL (Residential) Heat 3/3/2.5
Front Panel Colour White
Power Supply 1 phase, 220-240V, 50Hz
Power Input (Rated) Cool (kW) 0.4
Heat (kW) 0.53
E.E.R/C.O.P Cool/Heat 5.00/5.09
TCSPF (Residential) Hot/Avg/Cold 7.03/6.34/6.51
HSPF (Residential) Hot/Avg/Cold 4.65/4.57/4.34
A.E.E.R/A.C.O.P Cool/Heat 4.93/5.04
Dimensions (HxWxD) Indoor (mm) 285x770x223
Outdoor (mm) 550x675x284
Weight Indoor (kg) 9
Outdoor (kg) 28
Compressor Type Hermetically Sealed Swing Type
Refrigerant Type R32
Max Pipe Length (m) 20
Max Level Difference (m) 15
Pipe Sizes Liquid (mm) 6.4
Gas (mm) 9.5
Outdoor Operating Range Cool (°CDB) -10 to 46
Heat (°CWB) -15 to 18
Indoor Sound Level (H/SL) Cool (dBA) 38/19
Heat (dBA) 39/20
Outdoor Sound Level (H/SL) Cool (dBA) 46/43
Heat (dBA) 47/44
Outdoor EPA Sound Power Level (H) Cool (dBA) 58
Heat (dBA) 59
Related products
  • -12%
    Add to wishlist Add to compare Select options
    Fujitsu Split Systems ASTG30KMTC 8.5KW(C)/ 9.0KW(H)
    Lifestyle Range
    Cooling: 8.5kW
    Heating: 9.0kW
    Rated 0 out of 5
  • -12% Ciara Series DXK