Home Split System Air Conditioners Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP71VGKD2 7.1KW (Wifi)
  • Previous
    Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP60VGKD2 6.0KW (Wifi)
  • Next
    Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP80VGKD2 7.8KW (Wifi)
-12%
Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP71VGKD2 7.1KW (Wifi)
MSZ-AP Series
Cooling: 7.1kW
Heating: 8.0kW
Rated 0 out of 5
0 reviews
SKU: 5591-1
  • R32 refrigerant
  • Wi-Fi Control – Built-in
Description
Indoor Unit MSZ-AP71VGKD2
Outdoor Unit MUZ-AP71VGD2
Cooling
Capacity (Rated Conditions) kW 7.1
Capacity (Min – Max) kW 2.08 – 8.7
Air Flow (Quiet/SHi*) l/s 160-310
AEER/EER (Rated Conditions) 3.53/3.53
Star Rating 2.5
Running Current (Rated) 8.8
Sound Pressure Levels
Indoor at 1.5m (Quiet/Low/Med/Hi/SH*) dB(A) 30-37-41-45-49
Outdoor at 1m dB(A) 55
Sound Power Level – Outdoor dB(A) 69
Heating
Capacity (Rated Conditions) kW 8
Capacity (Min – Max) kW 2.2 – 9.9
Air Flow (Quiet/SHi*) l/s 133-320
ACOP/COP (Rated Conditions) 3.82/3.83
Star Rating 3
Running Current (Rated) 9.1
Sound Pressure Levels
Indoor at 1.5m (Quiet/Low/Med/Hi/SH*) dB(A) 30-37-41-45-51
Outdoor at 1m dB(A) 56
Indoor – Dimensions (HxWxD) mm 325 x 1100 x 257
Weight – Indoor kg 17
Outdoor – Dimensions (HxWxD) mm 880 x 840 x 330
Weight – Outdoor kg 55
Electrical Supply 230 volt/Single Phase / 50 Hertz – Outdoor Power Supply
Breaker Size A 20
Related products
  • Add to wishlist Add to compare Select options
    Toshiba Split Systems RAS-13N3KV2-A 3.4KW
    N3 Series
    Cooling: 3.4kW
    Heating: 4.2kW
  • -12%
    Mitsubishi Heavy Industries Split Systems DXK18ZSA-W SET 5.0KW
    Avanti Series
    Cooling: 5.0kW
    Heating: 5.8kW
  • -12%
    Mitsubishi Heavy Industries Split Systems DXK06ZSA-W Set 2.0KW
    Avanti Series
    Cooling: 2.0kW
    Heating: 2.7kW
  • -12% Ciara Series DXK
    Mitsubishi Heavy Industries Ciara Series DXK07ZTLA-WF Set 2.0 kw
    Ciara Series
    Cooling: 2.0kW
    Heating: 2.8kW
  • -12%
    Fujitsu Split Systems ASTG30KMTC 8.5KW(C)/ 9.0KW(H)
    Lifestyle Range
    Cooling: 8.5kW
    Heating: 9.0kW