Home Split System Air Conditioners Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP60VGKD2 6.0KW (Wifi)
  • Previous
    Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP42VGKD2 4.2KW (Wifi)
  • Next
    Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP71VGKD2 7.1KW (Wifi)
-12%
Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP60VGKD2 6.0KW (Wifi)
MSZ-AP Series
Cooling: 6.0kW
Heating: 6.8kW
Rated 0 out of 5
0 reviews
SKU: 5590-1
20 in stock
  • Ultra quiet mode – operates at an incredible 18 dB(A) (heating mode only)
  • Night Mode
  • Dual Barrier Coating
  • R32 refrigerant
  • Wi-Fi Control – Built-in
  • New vertical and horizontal vane design for improved airflow control
  • Award-winning design
  • Weekly timer
In stock
  • DELIVERY & RETURN
  • ASK ABOUT THIS PRODUCT
Product total
Options total
Grand total
Add to wishlist Add to compare
Category: Split System Air Conditioners Tags: Mitsubishi Electric, MSZ-AP series, Single Split
Share :
DELIVERY AND SHIPPING
RETURNS AND EXCHANGES
Please refer to AIRCONSHOP Terms and Conditons7
Have a question?
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Indoor Unit MSZ-AP60VGKD2
Outdoor Unit MUZ-AP60VGKD2
Cooling
Capacity (Rated Conditions) kW 6
Capacity (Min – Max) kW 1.4 – 7.3
Air Flow (Quiet/SHi*) l/s 156-316
AEER/EER (Rated Conditions) 3.77/3.77
Star Rating 3
Running Current (Rated) 7.1
Sound Pressure Levels
Indoor at 1.5m (Quiet/Low/Med/Hi/SH*) dB(A) 29-37-41-45-48
Outdoor at 1m dB(A) 55
Sound Power Level – Outdoor dB(A) 69
Heating
Capacity (Rated Conditions) kW 6.8
Capacity (Min – Max) kW 2.0 – 8.6
Air Flow (Quiet/SHi*) l/s 180-338
ACOP/COP (Rated Conditions) 4.06/4.07
Star Rating 3.5
Running Current (Rated) 7.4
Sound Pressure Levels
Outdoor at 1m dB(A) 57
Indoor – Dimensions (HxWxD) mm 325 x 1100 x 257
Weight – Indoor kg 16
Outdoor – Dimensions (HxWxD) mm 714 x 800 x 285
Weight – Outdoor kg 53
Electrical Supply 230 volt/Single Phase / 50 Hertz – Outdoor Power Supply
Breaker Size A 16
Piping – max length m 30
max height m 15
Guaranteed Operating Range ºC -10 ~ 46
-15 ~ 24
Accessories
Remote Control SG17B (Part No. E22 99G 426)
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
  • Add to wishlist Add to compare Add to cart
    Wall Bracket
    Rated 0 out of 5
Related products
  • -12%
    Add to wishlist Add to compare Select options
    Mitsubishi Heavy Industries Split Systems SRK20ZSXA-WF 2.0KW (Wifi)
    Avanti Plus Series
    Cooling: 2.0kW
    Heating: 2.7kW
  • -12%