Home Split System Air Conditioners Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AS90VGD2 9.0KW
  • Previous
    Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP80VGKD2 7.8KW (Wifi)
  • Next
    Mitsubishi Heavy Industries Split Systems DXK06ZSA-W Set 2.0KW
-13%
Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AS90VGD2 9.0KW
MSZ-AS Series
Cooling: 9.0kW
Heating: 10.3kW
Rated 0 out of 5
0 reviews
SKU: 5592-3
  • R32 refrigerant
  • Wi-Fi Control – Optional upgrade adapter required per unit
Description
Indoor Unit MSZ-AS90VGD2
Outdoor Unit MUZ-AS90VGD2
Cooling
Capacity (Rated Conditions) kW 9.0
Capacity (Min – Max) kW 2.0 – 9.0
Air Flow (Quiet/SHi*) l/s 168-357
AEER/EER (Rated Conditions) 3.25/3.26
Star Rating 1.5
Running Current (Rated) 11.2
Sound Pressure Levels
Indoor at 1.5m (Quiet/Low/Med/Hi/SH*) dB(A) 31-38-42-46-54
Outdoor at 1m dB(A) 56
Sound Power Level – Outdoor dB(A) 70
Heating
Capacity (Rated Conditions) kW 10.3
Capacity (Min – Max) kW 2.4 – 11.2
Air Flow (Quiet/SHi*) l/s 150-340
ACOP/COP (Rated Conditions) 3.61/3.61
Star Rating 2.0
Running Current (Rated) 11.9
Sound Pressure Levels
Indoor at 1.5m (Quiet/Low/Med/Hi/SH*) dB(A) 31-38-42-46-50
Outdoor at 1m dB(A) 57
Indoor – Dimensions (HxWxD) mm 365 x 1170 x 295
Weight – Indoor kg 17
Outdoor – Dimensions (HxWxD) mm 880 x 840 x 330
Weight – Outdoor kg 58
Electrical Supply 230 volt/Single Phase / 50 Hertz – Outdoor Power Supply
Breaker Size A 20
Related products
  • -12%