Home Ducted Air Conditioners Mitsubishi Electric Ducted System PEAD-M140JAAD 14.0KW
  • Previous
    Mitsubishi Electric Ducted System PEAD-M140JAAD 14.0KW
  • Next
    Mitsubishi Electric Ducted System PEA-M100GAA 10.0KW
-16%
PEAD Series (Three Phase)
Cooling: 14.0kW
Heating: 16.0kW
Rated 0 out of 5
0 reviews
SKU: 5622
10 in stock
  • Wide-ranging external static pressure
  • Lighter weight – compared to previous PEA-RP-EAQ models
  • Drainage pump installed as standard
  • Low profile design – 250 mm height for installation in tight ceiling spaces
  • R32 refrigerant
  • Wi-Fi Control. *Optional upgrade adapter required per unit
In stock
  • DELIVERY & RETURN
  • ASK ABOUT THIS PRODUCT
Add to wishlist Add to compare
Category: Ducted Air Conditioners Tags: Ducted Systems, Mitsubishi Electric, PEAD Series
Share :
DELIVERY AND SHIPPING
RETURNS AND EXCHANGES
Please refer to AIRCONSHOP Terms and Conditons7
Have a question?
  • Description
  • Reviews (0)
Description
Ceiling-Concealed (PEAD-ZM Series)
Indoor Unit PEAD-M140JAA(D)
Outdoor Unit PUZ-ZM 140YKA
Refrigerant R32
Power Supply V:230V, Single-phase, 50Hz Y:400V, Three-phase, 50Hz
Capacity (kW)
[Min-Rated-Max]
Total Input [Rated] (kW) 4.37
AEER/EER 3.09 / 3.20
Cooling
AEER [Part-load %] *1 4.09
Running Current [Rated] A 7.4
Sound In (Lo-Mid-Hi)
Pressure
dB(A)
Level Out (PWL) 50 (70)
Air Volume (In) Lo-Mid-Hi L/S 533-650-767
Capacity (kW)
[Min-Rated-Max]
Total Input [Rated] (kW) 4.18
Heating
ACOP/COP
Running Current [Rated] (mm)
3.69 / 3.82
7.1
Sound In (Lo-Mid-Hi) dB(A) 40-44-49
Level Out (PWL)
Air Volume (In) Lo-Mid-Hi
dB(A)
Max. Running Current A 14.1
Indoor Unit
Input [Rated] kW (0.39) / 0.37
Dimensions [HxWxD] mm 250 x 1600 x 732
Weight kg 44
Static Pressure Pa 35 / 50 / 70 / 100 / 125
Outdoor Unit
Dimensions [HxWxD] mm 1338 x 1050 x 330 (+40)
Weight kg 112
Breaker Size A 16
Ext. Piping
Diameter [Gas/Liquid] mm 15.88 / 9.52
Max. Length/Height m 75 / 30
Guaranteed Cooling *2 °C -5(-15) ~ 52