Home Split System Air Conditioners Daikin Zena Series FTXJ25TVMAW 2.5kW Wall Split System White
  • Previous
    Mitsubishi Heavy Industries Split Systems DXK06ZSA-WF Set 2.0KW (Wifi)
  • Next
    Daikin Alira X Series FTXM71WVMA 7.1kW Wall Split System
-12%
Daikin Zena Series FTXJ25TVMAW 2.5kW Wall Split System White
Rated 0 out of 5
SKU: 5641
Capacities: Reverse Cycle: 2.5kW
Indoor Type: Wall Mounted
Power Supply: 1 Phase, 220-240, 50Hz
Refrigerant: R32
  • DELIVERY & RETURN
  • ASK ABOUT THIS PRODUCT
Add to wishlist Add to compare
Category: Split System Air Conditioners Tags: daikin, zena
Share :
DELIVERY AND SHIPPING
RETURNS AND EXCHANGES
Please refer to AIRCONSHOP Terms and Conditons7
Have a question?
  • Description
Description
Indoor Unit FTXJ25TVMAW
Outdoor Unit RXJ25TVMA
Rated Capacity Cool (kW) 2.5
Heat (kW) 3.2
Capacity Range Cool (kW) 0.9-3.7
Heat (kW) 0.9-5.0
Indoor Airflow Rate (H) Cool (l/s) 177
Heat (l/s) 203
Indoor Fan Speeds 5 steps, quiet and automatic
Star Rating (Hot/Avg/Cold) Cool 4/3.5/3.5
ZERL (Residential) Heat 3/3/2.5
Front Panel Colour White Hair Line
Power Supply 1 phase, 220-240V, 50Hz
Power Input (Rated) Cool (kW) 0.49
Heat (kW) 0.66
E.E.R/C.O.P Cool/Heat 5.10/4.85
TCSPF (Residential) Hot/Avg/Cold 5.91/5.43/5.47
HSPF (Residential) Hot/Avg/Cold 4.93/4.70/4.40
A.E.E.R/A.C.O.P Cool/Heat 5.03/4.80
Dimensions (HxWxD) Indoor (mm) 295x798x185
Outdoor (mm) 550x675x284
Weight Indoor (kg) 11
Outdoor (kg) 30
Compressor Type Hermetically Sealed Swing Type
Refrigerant Type R32
Max Pipe Length (m) 20
Max Level Difference (m) 15
Pipe Sizes Liquid (mm) 6.4
Gas (mm) 9.5
Outdoor Operating Range Cool (°CDB) -10 to 46
Heat (°CWB) -15 to 18
Indoor Sound Level (H/SL) Cool (dBA) 40/19
Heat (dBA) 41/19
Outdoor Sound Level (H/SL) Cool (dBA) 47/43
Heat (dBA) 48/44
Outdoor EPA Sound Power Level (H) Cool (dBA) 59
Heat (dBA) 60
Related products
  • -12%
    Add to wishlist Add to compare Select options
    Mitsubishi Electric Split Systems MSZ-AP25VGKD2 2.5KW (Wifi)
    MSZ-AP Series
    Cooling: 2.5kW
    Heating: 3.2kW
    Rated 0 out of 5
  • -12% Ciara Series DXK
    Mitsubishi Heavy Industries Ciara Series DXK07ZTLA-WF Set 2.0 kw
    Ciara Series
    Cooling: 2.0kW
    Heating: 2.8kW
  • -12%