Home Split System Air Conditioners Daikin Alira X Series FTXM50WVMA 5.0kW Wall Split System
  • Next
    Daikin Alira X Series FTXM71WVMA 7.1kW Wall Split System
-12%
Daikin Alira X Series FTXM50WVMA 5.0kW Wall Split System
Rated 0 out of 5
SKU: 6504
Capacities: Reverse Cycle: 5kW
Indoor Type: Wall Mounted
Power Supply: 1 Phase, 220-240, 50Hz
Add to wishlist Add to compare
Category: Split System Air Conditioners Tags: alira x, daikin
Description
INDOOR UNIT FTXM50WVMA
OUTDOOR UNIT RXM50WVMA
Rated Capacity Cool (kW) 5
Heat (kW) 6
Capacity Range Cool (kW) 1.1-6.7
Heat (kW) 1.0-8.0
Indoor Airflow Rate (H) Cool (l/s) 342
Heat (l/s) 342
Indoor Fan Speeds 5 steps, quiet and automatic 5 steps, quiet and automatic
Star Rating (Hot/Avg/Cold) Cool 5.5/5/5
ZERL (Residential) Heat 4/3.5/3
Front Panel Colour White White
Power Supply 1 phase, 220-240V, 50Hz 1 phase, 220-240V, 50Hz
Power Input (Rated) Cool (kW) 1.13
Heat (kW) 1.23
E.E.R/C.O.P Cool/Heat 4.42/4.88
TCSPF (Residential) Hot/Avg/Cold 7.00/6.56/6.99
HSPF (Residential) Hot/Avg/Cold 5.84/5.25/4.60
A.E.E.R/A.C.O.P Cool/Heat 4.41/4.86
Dimensions (HxWxD) Indoor (mm) 299x1100x275
Outdoor (mm) 695x930x350
Weight Indoor (kg) 15
Outdoor (kg) 54
Compressor Type Hermetically Sealed Swing Type Hermetically Sealed Swing Type
Refrigerant Type R32 R32
Max Pipe Length (m) 30
Max Level Difference (m) 20
Pipe Sizes Liquid (mm) 6.4
Gas (mm) 12.7
Outdoor Operating Range Cool (°CDB) -10 to 46
Heat (°CWB) -15 to 18
Indoor Sound Level (H/SL) Cool (dBA) 45/28
Heat (dBA) 45/28
Outdoor Sound Level (H/SL) Cool (dBA) 47/44
Heat (dBA) 48/45
Outdoor EPA Sound Power Level (H) Cool (dBA) 59
Heat (dBA) 60
Related products
  • -12%